среда, 31 марта 2021 г.

2 квітня - Міжнародний день дитячої книги

 Щороку 2 квітня ми святкуємо Міжнародний день дитячої книги. Це свято було започатковане 1967 року рішенням Міжнародної ради з питань дитячої книги. А дата була обрана не випадково. Саме цього дня народився славетний данський казкар – Ганс Крістіан Андерсен (1805-1875). Тож, відзначаючи цю подію, ми згадуємо всі чудові твори цього дивовижного митця й оцінюємо подальші старання його послідовників. А також розуміємо, яке місце сьогодні посідає книга у вихованні та розвитку дітей.

Трохи цікавого з історії дитячої книги
Дитяча література з'явилася порівняно недавно. До середини вісімнадцятого століття діти читали те саме, що і їхні батьки. Особливо популярними були «Робінзон Крузо» Д. Дефо та «Подорожі Гуллівера» Дж. Світа. А ще дорослі та малі читачі полюбляли східні казки. Тогочасні книголюби зачитувалися фантастичними історіями із циклу «Цікаві арабські ночі» – про Аладдіна, Алі-Бабу і сорок розбійників та сім подорожей Синдбада-мореплавця.
 
       Суто дитяча література народилася аж через сто років – у дев′ятнадцятому столітті з появою братів Грімм. Їхні твори відразу привернули до себе увагу малечі. І дотепер ми не уявляємо, як можна вирости і не знати таких чудових казок, як, наприклад, про Білосніжку і Сплячу Красуню.

 
 
 
 
 
Але саме Гансу Крістіану Андерсену вдалося змінити ставлення до дитячих книг та неймовірно розвинути і збагатити цей вид художньої літератури. Біографія Андерсена теж нагадує свого роду казку. Він народився в родині шевця і сам у ранньому дитинстві став підмайстром на фабриці. Але, коли йому виповнилося чотирнадцять, життя різко змінилося. Андерсен вирушив до Копенгагена, де став почесним учнем-танцівником у королівському балеті. Згодом, зрозумівши, що його справжнє покликання в іншому, почав писати твори для сцени і друкувати власні вірші у журналах того часу. Але прославився на весь світ завдяки своїм казкам. 1833 року він отримав Королівську стипендію за внесок до літератури. 
 
На згадку про великого казкаря на батьківщині Андерсена на набережній Копенгагена встановили статую героїні його казки – Русалоньки, що стала символом міста і нагадує всім відвідувачам про свого славного творця. 
Сьогодні без казок Андерсена неможливе дитинство будь-якої дитини. Його ім'я стало символом всього справжнього, чистого, високого. Не випадково вища міжнародна премія за кращу дитячу книгу носить його ім'я — це золота медаль Ганса Крістіана Андерсена, яку присуджують раз на два роки найталановитішим письменникам і художникам. У різних містах світу встановлені пам'ятники Г. Х. Андерсену і героям його казок.

 


(Матеріали з мережі Інтернет)

 

воскресенье, 28 марта 2021 г.

Увага! Дистанційне навчання

У зв’язку із впровадженням карантину та переходом учнів на дистанційне навчання багато телеканалів розпочинають трансляцію відеоуроків як у своїх ефірах так і на ютуб каналах. На даній сторінці опубліковано найпопулярніші відеоуроки.


 

Відеоуроки для учнів 1-4 класів (Всеукраїнська школа онлайн МОН)

На YouTube МОН  можна переглянути уроки абсолютно для кожного класу. Для зручності користувачів там працюють окремі списки відтворення. Тепер, зокрема, і для початкових класів:

Відеоуроки для учнів 5-11 класів (Всеукраїнська школа онлайн МОН)

Рекомендуємо переглянути Найкращі інтернет-ресурси та віртуальні лабораторії для проведення дистанційних уроків з хімії, фізики, математики, біології, географії, історії та інших дисциплін. 



понедельник, 22 марта 2021 г.

Чудовий подарунок!

Шкільна бібліотека безкоштовно отримала від Національного Демократичного Інституту Міжнародних відносин комплект ілюстрованих книг про видатних українок. 

Їхні історії захоплюють, їхній внесок вражає, їх приклад надихає. Читаючи ці книги, користувачі побачать справжню роль українських жінок в науці, політиці, культурі України. Пліч-о-пліч з чоловіками вони творили нову Україну. Пліч-о-пліч з чоловіками вони йшли до своєї мети. 

Ці книги стануть для читачів мотиваторами для натхнення й наснаги вперто йти до своєї мети. 

 

Дякуємо всім причетним до видання цих чудових книжок!


 

 

суббота, 20 марта 2021 г.

Всесвітній день поезії

Всесвітній день поезії відзначається і в Україні. У відривному «Українському народному календарі» він уперше з'явився 2004 року.

 

Генеральний директор ЮНЕСКО Коїтіро Мацуура, звертаючись у березні 2003 року до міжнародної громадськості з нагоди Всесвітнього дня поезії, зазначив: 

 

«Поезія — це найважливіше культурне явище, всеосяжна мова, що передає внутрішнє прагнення людини жити разом з іншими і тим самим необхідна для зближення народів. Будучи відображенням і дзеркалом суспільства, поезія — головний засіб самостверждення і дієвий важіль творчості, прогресу та всезагального розвитку.

Отже, поезія допомагає нам жити разом. Вона необхідна для встановлення діалогу між культурами та для гармонійної взаємодії між різними суспільствами. Заохочення поетичної творчості, її поширення та перекладу — це ще один із чинників сприяння культурному різноманіттю, життєво важливе джерело натхнення, відроджуване живою єдністю поета в багатогранних проявах його творчості». 



 

четверг, 18 марта 2021 г.

Всесвітній день казки

20 березня проводиться Всесвітній день казки. Journée Mondiale du Conte виник за ініціативи Швеції в 1991 році.  

А казка, діти, справжнє диво,    

Там подвиги й пригоди є.

 Вона кінчається щасливо,

Там місце кожному своє.

І мудрість в ній перемагає, 

І щедрість, і любов свята.

Хай кожен з вас запам’ятає, 

Що править світом — доброта.


   
(З мережі Інтернет)

понедельник, 15 марта 2021 г.

Book-art-релакс «Читай-малюй»

 Напередодні весняних канікул учні 3 - А класу побували на цікавому заході Book-art-релакс «Читай-малюй», на якому поєднали читання, малювання  та ігри.

 

 Діти продовжили знайомство з творчістю класика дитячої української літератури Всеволода Нестайка. Прослухавши уривок з книжки "Олексій, Веселесик і Жарт Птиця", діти зацікавилися книжечкою та налаштувалися на самостійне читання, а ще гралися, малювали, збирали "неслухняні" букви. 

Після активного відпочинку, діти отримали завдання на канікули - намалювати героїв казки і вже після канікул зробити виставку малюнків   «Читай-малюй»

 









          Веселих канікул та приємного читання, мої маленькі читайлики!

Вибір зроблено!

 З 22 лютого до 17 березня 2021 року відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 30.12.2020 №1/9-716 «Про забезпечення виконання наказів Міністерства освіти і науки України від 24 вересня 2020 року №1174 (зі змінами) та від 24 вересня 2020 року №1184 (зі змінами) щодо ознайомлення педагогічних працівників ЗЗСО з електронними версіями підручників, педагогічні працівники школи ознайомились з фрагментами електронних версій оригінал-макетів підручників для 8 класу та зробили вибір підручників по яким будуть навчатися майбутні восьмикласники.  

Здійснено повторний вибір підручника «Математика» для 4 класу  у зв’язку із збільшенням їх назв відповідно до рішення колегії Міністерства освіти і науки України. Вибір підручників затверджено на засіданні педагогічної ради.

 

 





 

 

суббота, 13 марта 2021 г.

Шевченківський тиждень

 Щороку на початку березня   відбувається низка заходів, яку традиційно називають Шевченківським тижнем.

 Розпочався тиждень виставкою «Уклін тобі, Тарасе!», яку організувала і підготувала з учнями 9-Б та 6-А  класів бібліотекар Мезенова Г. О.  Традиційно була представлена виставка ілюстрацій до творів Тараса Шевченка. 

 


 

 

 

На урочистій радіолінійці «Тобі, Тарасе, шану складаємо» було оголошено про відкриття Шевченківського тижня та ознайомлено з планом заходів. 


 

 

Класними керівниками були проведені виховні години «Ми чуємо тебе, Кобзарю».

Під час перерв проводився «Літературний ігроленд» (перегляд мультфільмів), у якому  навіть  наймолодші учні нашої школи  брали активну участь.

 



  

Представники 8-9 класів мали змогу продемонструвати свою кмітливість у виявленні нових фактів з біографії Шевченка як письменника, поета, художника, громадянського діяча.


 

10 березня,  вчителем  української мови та літератури Андреєвою Н. О. було проведено усний журнал «Кохані жінки  Тараса Шевченка» для учнів 9-х класів.  Мета цього заходу  – показати Кобзаря не тільки як борця за волю, а як звичайну людину, яка мріяла про  особисте щастя та сім’ю.

Слово безсмертного Кобзаря і досі вражає серця юних школярів образністю, мудрістю, силою віри у майбутнє України.

среда, 10 марта 2021 г.

Такий відомий Тарас Шевченко

 Задля вшанування пам'яті Т.Г. Шевченка у шкільній бібліотеці зібралися шевченкознавці. Шкільний бібліотекар Мезенова Г.О. та педагог-організатор Андреєва Н.О. у творчій атмосфері провели інтелектуальну гру "Такий відомий Тарас Шевченко". Учасники гри відповідали на запитання, визначали з якого твору певні уривки, відшукували шевченківські афоризми, визначилися - чому Шевченка називають основоположником нової української літературної мови, згадали про Шевченка як художника.

За результатами гри переможницею стала учениця 9-А класу Загоровець Наталія.

 

 

 

Протягом недовгих літ життя Т.Г.Шевченко зорав свою ниву і засіяв її словом добра, любові, правди та волі. Значення постаті Т.Г.Шевченка для українського народу важко переоцінити. Шевченко – це митець, художник, який відкрив для української нації двері в безкінечність. Він є гарантом нашої вічності.






воскресенье, 7 марта 2021 г.

Джерело духовної сили

Тематичний куточок у шкільній бібліотеці

Щовесни, коли тануть сніги,

І на рясті просяє веселка, 

Повні сил і живої снаги, 

Ми вшановуємо пам'ять Шевченка.


 

«Він був сином мужика, і став  володарем у царстві духа.
Він був кріпаком, і став велетнем у царстві людської культури…»

І. Франко

 

 Щорічно 9 та 10 березня Україна відзначає Шевченківські дні − дати народження і смерті поета, що став головним українським пророком і народним символом. Його називають провісником  нового життя, народним пророком, титаном духу, який уболівав за долю рідного народу, тому й залишив нащадкам духовний заповіт, що передається із покоління в покоління, від роду до роду. Духовну велич і красу українського слова він підніс на найвищу височінь.

У цей день шкільна бібліотека пропонує  згадати, ким був Тарас Шевченко, яку роль відіграв у становленні нашої держави, а також ознайомитись з маловідомими фактами з життя найвідомішого українського поета.

Український поет – автор кількох поетичних збірок, поем, драми «Назар Стодоля», російськомовних повістей; ідейний натхненник Києво-Мефодіївського товариства;

художник – випускник Петербурзької академії мистецтв; автор чималої кількості олійних полотен, зокрема, портретів та автопортретів, акварелей, рисунків;

офортист – академік гравюри: один із перших у тогочасній Російській імперії, автор багатьох офортів на класичні та власні сюжети;

громадський діяч, просвітитель – своїм коштом склав та видав «Буквар» для недільних шкіл, планував видати також граматику, арифметику, географію; брав участь у підготовці першого номера журналу «Основа»; популяризатор класичного мистецтва серед простого люду;

основоположник нової української літератури: втілив у поетичній формі норми народнорозмовної мови, котрі стали основою для створення української літературної мови.

Цікаві факти про Тараса Шевченка

  • Народився  9 березня 1814, у селі Моринці,  Київська губернія, (нині Звенигородський район, Черкаська область, Україна).
  • Прожив 47 років.
  • 24 роки  був кріпаком. 11 років перебував під слідством, на військовій службі та у засланні. 12 років був вільною людиною. 
  • Улюбленим напоєм Тараса Шевченка був чай, а улюбленою їжею були: справжній український борщ, «затертий пшонцем і затовчений старим салом», вареники з сиром з грубої гречаної муки та такі ж самі галушки. Не байдужим також був і до рибних страв.
  • Модник. Любив дорогий одяг. Був душею компанії. Мав багато друзів,  у тому числі знатного роду.
  • Видав за власні кошти перший в Україні “БУКВАР” (1861).
  • Найвідоміша книга - "Кобзар": перекладена більш ніж на 100 мов, видано понад 8 мільйонів копій.
  • Шевченку було присвоєно звання академіка гравюри у 1860 році.  
  • Налічується 1256 монументів Шевченку в Україні та близько 150 за кордоном.  
  • На його честь названий кратер на Меркурії та 164 населені пункти в Україні.
  • Зображений на купюрі Придністровської Молдавської Республіки.  
  • Останні дні свого життя Шевченко провів у Петербурзі. Поховали його на Смоленському кладовищі. Проте за день до своєї смерті, у свій день народження, 9 березня, поет попрохав свого вірного друга Григорія Честахівського, щоб у разі його смерті похорон відбувся у місті Канів.
  • Останнє бажання видатного митця виконали лише через два роки. Перепоховання Тараса було незвичним. Люди впрягалися у вози, коли перевозили його у Канів. Здавалося, що усі стихії змовилися, не впускали Тараса на береги Дніпра.
  • Всього Шевченко написав 237 творів. Намалював 1300 картин, до нас дійшли 800 робіт.

четверг, 4 марта 2021 г.

8 Березня – свято краси, любові та ніжності!

З ледь відчутним весняним подихом приходить до нас чудове жіноче свято – 8 Березня. Цей день несе у світ ніжність і красу. Адже усе найдорожче, що є у нашому житті – щастя, радість, надія, кохання, пов’язане з жінкою.

Щиро вітаємо жінок та дівчат із святом 8 березня! Бажаємо весняного яскравого настрою, джерельно-ніжних почуттів, квітучої краси та душевної гармонії!

 

Нехай любов, розуміння та щастя стануть Вашими вірними супутниками, а в оселях завжди пануватиме злагода й добробут!